T’ai Chi Ch’uan Atölyeleri

T’ai Chi, bir felsefedir. Doğayla uyum içinde, sağlıklı ve barışçıl olma becerilerimizi geliştirebileceğimiz pratikler ve teoriler bütünüdür. Taocular için pratik her zaman teoriden önce gelir. Yani önce bedeni dengelemekle başlanır işe, pratiğin kendisini yapmak bedenden zihne doğru bir iyileşme yaşatır.

Kökenleri beş bin yıl öncesine dayanan T’ai Chi Ch’uan, Çin kökenli bir savunma ve sağlık sistemidir. Egzersizler, Çinli keşişlerin doğanın davranışlarını gözlemlemeleri sonucunda ortaya çıkmıştır; yaşamsal enerjinin, nefes ve zihinsel odaklanma yoluyla dengeye ulaşmasını sağlar. Her yaştan insanın kolaylıkla yapabileceği T’ai Chi Ch’uan egzersizleri, beden ve zihin ilişkisini güçlendirir; zindelik, gevşeme, odaklanmada berraklık ve fiziksel kuvvet kazandırır.
 
“Büyük usta Yang Cheng-Fu (1883–1936), Yang Stili geliştiren efsanevi Yang ailesinin üyesidir. Modern zamanlarda bilinen en büyük T’ai Chi Ch’uan ustasıdır. Ustalarımızın ustaları T’ai Chi Ch’uan bilgisini Yang Cheng-Fu’dan almıştır.
Çalıştığımız ve aktardığımız Yang Stil – Short Form, bu sanatı Batı’ya aktaran (1960’lar) en önemli isim Cheng Man-ch’ing’in (1902-1975) geleneğidir. Chen Man-ch’ing büyük usta Yang Cheng-Fu’nun öğrencisidir.
Ustam Süha Ertekin’in ustaları olan Toyo ve Petra Kobayashi de uzun zaman (10 yıl boyunca) Chen Man-ch’ing’in öğrencisi ve çok iyi bir kılıç ustası olan Chi Chiang-Tao (1919-1994) ile Kısa Form ve Kılıç Form çalışmışlar.
Sonrasında Çin’de yine Yang Cheng-Fu’nun pek çok öğrencisiyle çalışma fırsatı bulmuşlar. Yang Cheng-Fu’nun aktardığı Geleneksel Long Form’u ve onun Kılıç Formu’nu Fu Zhongwen (1903–1994) ustadan öğrenmişler.
Ustam Süha Ertekin öğretmenleri ile 1990 yılında tanışmış ve çalışmaya başlamış.
Petra Kobayashi Almanya’da yaşıyor ve T’ai Chi Ch’uan öğretmeye devam ediyor.”
 
Bahar Nihal Ersözlü
 
2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Medya ve İletişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. İstanbul’da, yayıncılık ve kitapçılık alanlarında çalıştı. 2008 yılından bu yana, Süha Ertekin’le T’ai Chi Ch’uan çalışmalarına devam ediyor. 2014 yılında da Ertekin’in eğitmen öğrencilerinin arasına katıldı.
2014 yılında Oyun Yayınevi’nden ‘Defterim Toprak’ isimli şiir kitabı yayımlandı.
2016 yılının Haziran ayında çocuklar için yazdığı T’ai Chi şiirleri, ‘Küçük Tao Yolda’ adıyla Yol Yayınları tarafından yayımlandı. 2015 yılında İstanbul’dan İzmir’e yerleşti. İzmir’de çocuklar ve yetişkinlerle T’ai Chi Ch’uan çalışıyor; şiir ve öykü üretimlerine devam ediyor. Güncel şiirlerine defterimtoprak.blogspot.com sayfasından ulaşabilirsiniz.
 
Lütfen katılım için iletişime geçiniz.
ersozlubahar@gmail.com
05353660341